Christopher Moore legújabb, tavaly megjelent és most az Agavénál magyarul is kiadott kötete egy ötletes és szokás szerint a humort sem nélkülöző történettel a XIX. század végi Párizs művészvilágába kalauzolja el olvasóját, ahol Vincent van Gogh halálát követően bonyolódnak az események.
Christopher Moore (1957-) amerikai író, aki első, 1992-ben megjelent, Ördögöd van! című könyvének megjelenése előtt dolgozott ácsként, bolti eladóként, éjszakai portásként, biztosítási ügynökként, pincérként és dj-ként is. Azóta több sikeres kötete is napvilágot látott, mint a Bliff evangéliuma, a Love Story-trilógia (Vérszívó démonok, Totál szívás, Csak egy harapás) vagy a Prérifarkas blues.
A Te szent kék! (eredetileg Sacré Bleu, remek húzás a cím magyar változata) cselekménye 1890 júliusában indul, amikor is a híres festő, Vincent van Gogh rejtélyes körülmények között lelövi magát egy kukoricaföldön. A szomorú eseményt gyanús és furcsa események kísérik: egy alacsony és csúnya, Színembernek nevezett férfi újra és újra felbukkan, és a kék szín egy bizonyos árnyalata is fontos szerephez jut.
A Saint-Lazare pályaudvar - Claude Monet, 1877
Az ügy különböző irányba tekergő szálait a pék/festő Lucien Lessard és barátja, a szintén festő Henri Toulouse-Lautrec próbálják kibogozni. Kettejük nyomozásából egy a XIX. századi Párizs egész világán átívelő cselekményfolyam lesz, megfordulunk bárokban, kávézókban és bordélyokban is. Mindeközben megismerjük a kor legnagyobb (főleg francia) festőit, (Henri Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Camille Pissarro, Claude Monet, Édouard Manet, Pierre-Auguste Renoir, Georges Seurat, Paul Gauguin, James Abbott Whistler) egy ponton még Oscar Wilde is felbukkan.
Vasárnap délután a Grand Jatte-szigeten - Georges Seurat, 1884
A fent felsorolt (és néhány egyéb) festők képeivel a kötet lapjain is találkozhatunk, bár sajnos csak fekete-fehérben. Moore ezeket az alkotásokat igen sajátosan bele is szövi a történetbe, egyedi élményt nyújtva ezzel az olvasónak. A cselekmény egy a festészettel kapcsolatos évszázados (sőt, évezredes) titkot bogoz ki apránként, melyben szerep jut festőknek, múzsáiknak, és a már említett, titokzatos Színembernek is, nem is beszélve a szent kék (sacré bleu) színről.
A történéseket - főleg a regény második felében - természetesen moore-i humor kíséri, nem tartva a realista, esetenként obszcén jelenetektől sem. Moore a krimi, a humoros történet, a történelmi regény, a festészet, és a művészettörténet egyvelegét alkotta meg a Te szent kék! megírásával, ami a színvonalas szórakoztatás mellett egyfajta kultúrmissziót is végrehajt: szinte észrevétlenül több tucat festménnyel ismerteti meg olvasóját.
A kötetet köszönöm az Agavénak!
10/9
Christopher Moore: Te szent kék!
352 oldal
Agave Könyvek, 2013.
Fordította: Pék Zoltán
Eredeti cím: Sacré Bleu