Az idei várólista csökkentés kötetei között szerepel Sütő Andrástól az Anyám könnyű álmot ígér. Az erdélyi magyar író gyönyörű című, önéletrajzi ihletésű kötete jó adag humorral és szép nyelvezettel mesél a hatvanas-hetvenes évek erdélyi életének megpróbáltatásairól, miközben még akkor is letehetetlen olvasmány, ha látszólag éppen semmi különös nem történik benne.
Sütő András (1927-2006) Kossuth-díjas erdélyi magyar író, Pusztakamarás szülötte, ahol regénye is játszódik. Az író paraszt családból származott, 18 évesen publikálták először írását, majd különböző lapok szerkesztőjeként, főszerkesztőjeként dolgozott. A '60-as évektől parlamenti képviselő, majd később a Romániai Írószövetség alelnöke is volt, de a diktatúra nem nézte jó szemmel műveit, melyeket betiltott, így a nyolcvanas években csak Magyarországon publikálhatott, miközben családját a Securitate zaklatta. Az 1990-es marosvásárhelyi fekete március során egyik szemére megvakult. 1998-ban a Digitális Irodalmi Akadémia egyik alapító tagja volt, élete során számos drámát, regényt és esszét írt. 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend közép-, 2005-ben nagykeresztjével tüntették ki.
Az először 1970-ben megjelent Anyám könnyű álmot ígér azt hiszem az egyik legszebb című könyv, amivel eddig találkoztam. Ebben Sütő az erdélyi magyar élet (a Mezőség, azon belül is Pusztakamarás) hatvanas-hetvenes évek megpróbáltatásairól mesél, teszi mindezt szemkápráztatóan gyönyörű magyar nyelvezetet használva, amit még olyankor is valóságos öröm olvasni, ha látszólag a semmiről (pl. méhek kergetése) ír. Ehhez társul különféle imádni való szavak használata mint preckelés, eprész, összehuttyan, nyüsletés, beszotyog, nyiszorog, visibál, suppan, sisinkázik vagy bónyál.
Sütő András (forrás: PIM)
A sorok között szinte észrevétlenül lappang, majd fel-felbukkan a szerző kiváló humora, nevetséges helyzetekben, családja életének humoros pillanatait megörökítve. A látszólag idilli, paraszti élet hátterében meghúzódik a véres diktatúra, melynek hatásai alól a falu lakói sem tudják kivonni magukat. Az államosítás olyan óriási és elemi erejű törést okozott a paraszti életben, hogy témaként a kötet lapjain is újra és újra felbukkan, mintha az író többféleképpen, körkörösen próbálná kiírni magából a történteket.
Az Anyám könnyű álmot ígér puszta létével határozott kritika a rendszerről, mellyel szembe a szép, egyszerű, zavartalan paraszti életet állítja, követendő példaként. A kötet nemcsak Sütő életrajzi naplója vagy hiteles korrajz, de gyönyörű olvasmány is, amit érdemes és kell is olvasni.
10/9
Sütő András: Anyám könnyű álmot ígér
236 oldal
Kriterion Könyvkiadó, 1976.