Tegnap jelent meg egy cikk a brit Daily Mail internetes kiadásában a címben említett mennyiségű és minőségű könyvek tulajdonosáról, a magyar Tari Józsefről. A nyomdász végzettségű Tari gyűjteményének legkisebb darabja egy mindössze 2,75x1,75mm-es apróság, mely a "könyv" szót tartalmazza 15 különböző nyelven, de a legnagyobbak is alig haladják meg a 75mm-t.
Tari úr gyűjteménye igen változatos, a rengeteg magyar nyelvű példány mellett akadnak benne minikönyvek Európa majd minden országából, valamint többek között Kanadából, Mexikóból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Indonéziából, Japánból; a témaköröket tekintve pedig szépirodalmiak, művészetiek, sport, történelem, politika témájúak, vagy éppen szakácskönyvek. Gyűjteményének legrégebbi darabja 100 éves.
De mi is pontosan a minikönyv? A könyvmoly gyűjtő honlapjának tanúsága szerint a miniatűr könyv, vagy minikönyv olyan kisméretű könyv, amelynek mérete 30 és 76 mm között van. Kötésük hasonló a nagyméretű társaikéhoz, szövegük olvasható. Tágabb értelemben törpekönyvek a 76 és 100 mm közötti méretűek, minikönyvek a 30 és 76 mm közötti méretűek, mikrokönyvek pedig a 30 mm-nél is kisebb kiadványok.
"A miniatűr könyvek kezdetben főleg kisméretű imádságos könyvek voltak, amit az emberek bárhová magukkal vihettek. Kialakulásuk másik oka az volt, hogy a nyomdászok versenyre keltek egymással azért, hogy ki tud kisebb méretű nyomtatott könyvet készíteni. A mindenkori politika gyakorta népszerűsítő kiadványként adott ki könyvecskéket. Napjainkban esetenként reklám célokat is szolgálnak. A mai minikönyvkészítőket azt is szem előtt tarják, hogy e könyvek nagyon szép különleges ajándék szerepét is betölthetik."
Forrás: http://jozsef-tari.webs.com
Tari úr gyűjteményének bővítésekor mindig igyekszik több példányt is szerezni egy-egy könyvből, hogy cserélni tudjon más gyűjtőkkel, ennek köszönhetően cserepéldányainak száma eléri a 400-at.
Magyar királyok sorozat (23 db):
III. Béla; 1985; 38 x 46 mm.
A korona elrablása; 1975; 38 x 46 mm.
Károly Róbert; 1983; 38 x 46 mm:
A gyűjtő saját tervezésű minikönyvekkel is büszkélkedhet, ezek között van találós kérdés- és viccgyűjtemény, a Zsolnay márkajelzéseket felvonultató kiadvány vagy magyar költők bordalait tartalmazó válogatás is. Több könyvét festőművész lánya, Eszter illusztrálta.
"A legtöbb minikönyv Magyarországon 1970 és 1990 között jelent meg. A klubok is ekkoriban, az 1970-es években alakultak ki a nagyobb nyomdák vonzáskörzetében. Nem csoda hát, hogy a magyar gyűjtők száma ekkor több százra volt tehető. A gyűjtők egy részét az óta is gyűjtőklubok fogják össze. E klubok hírleveleiből tudhatják meg a tagok a könyvgyűjtéssel kapcsolatos legfontosabb információkat, friss híreket a legújabb kiadványokról. Sajnálatos módon egy kivételével napjainkra a klubok megszűntek, és ezzel összefüggésben minikönyvek is alig készülnek. Ez az egy ma is működő klub a Magyar Miniatür és Bibliofil Könyvészek Társasága melynek székhelye Békéscsabán van."
Forrás: http://jozsef-tari.webs.com
A könyvgyűjtemény különlegessége nagyjából tizenötféle miniatűr újság, köztük a világ legkisebb újságja, amely egy 19 x 26 milliméter nagyságú magyar kiadvány. További érdekes darabok a kézzel festett porcelán lappal, tűzzománccal vagy fafaragással fedett borítójú példányok, valamint a bőrmunkával dísztett táblájú könyvek.
Tari József által szerkesztett minikönyvek:
Tari József (szerk.): Magyar költők bordalai, 2007
Illusztrálta: Tari Eszter
47 x 60 mm:
Móra Ferenc: Dióbél királyfi
14 x 16 mm:
Miatyánk - zsákkönyv, 2000
29 x 39 mm:
Indonéz Korán
48 x 66 mm:
A képek forrása Tari József honlapja: jozsef-tari.webs.com/
A Daily Mail cikke a gyűjtőről: www.dailymail.co.uk/news/article-1392120/He-loves-bit-light-reading-The-man-worlds-biggest-collection-miniature-books.html
Tari Eszter festőművész honlapja:eszter-tari.webs.com/